محققان به تازگی اعلام کرده‌اند بعضی از ادواتی که برای شستشوی بینی به کار می‌رود می‌تواند عامل عفونت مزمن سینوسها و مایکوباکتریای مقاوم به درمان باشد.
باورتان می‌شود شستشوی بینی بتواند برای شما ضرر داشته باشد؟ البته شستشوی بینی به خودی خود کار بدی نیست و می‌تواند به تخلیه مجرای بینی از آلودگی‌ها و ترشحات کمک کند اما محققان به تازگی متوجه شده‌اند که این شستشو هم باید آداب خاصی داشته باشد و گرنه می‌تواند به ضرر شما تمام شود.

محققان به تازگی اعلام کرده‌اند بعضی از ادواتی که برای شستشوی بینی به کار می‌رود می‌تواند عامل عفونت مزمن سینوسها و مایکوباکتریای مقاوم به درمان باشد.

این مشکل وقتی شروع می‌شود که این وسایل با آب شیر پر می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید شیر حامل میکروارگانیسمهایی است که به طور عادی بیماری‌ زا نیستند اما اگر همراه آبی که بینی را با آن شستشو می‌دهید وارد قسمت‌های عمقی سینوس‌ها شوند می‌توانند در آن مکان رشد کرده و در آینده مشکل زا شوند.برای شستشوی بینی بهتر است از آب استریل استفاده کنید. می‌توانید آب شیر را 3 تا 5 دقیقه بجوشانید و بگذارید تا سرد شود و سپس از آن برای شستشوی بینی‌تان استفاده کنید. 

آبی که قبلا جوشانده‌اید را می‌توانید در یک ظرف تمیز تا 24 ساعت استفاده کنید اما بعد از این مدت دیگر با میکروبهای محیط آلوده می‌شود و خاصیت استریل بودنش از بین می‌رود.اگر از آبی استفاده می‌کنید که تصفیه و فیلتر می‌شود لازم است از فیلتر مخصوصی استفاده کنید که اندازه‌های یک میکرون و کمتر را هم در بر بگیرد. 

5 نظرات

 1. سلام میخاستم بدونم چرا میگن اب جوشیده نخورید؟پس چی بخوریم؟

  • علت های مختلفی داره
   مهمترینشون یکی اینه که نیتراتی که در داخل آب هستش وقتی جوشیده بشه بی نهایت خطرناک هستش دومی به این دلیل که یه سری املاح در یک سری از شهر ها وجود داره که باعث مشکلاتی در کلیه میشه مثل گچ و در بعضی نقاط که آب از سیستم چشمه منتقل میشه امکان داره انگل داشته باشه آب و ……………..

   دلایل زیادی وجود داره ، اما نکته مهم این هستش که باید ببینید منبع آبی منزل شهر استان و … شما به چه شکلی هستش و نسبت به اون عکس العمل نشون بدهید

 2. سلام خسته نباشید.
  ایا حقیقت داره که بعضی از اب ها حالت برنده و دفع کننده دارند؟
  من سنگ کلیه دارم و وقتی از اب چشمه یکی از مناطق اطراف شهرمان مینوشم کلیه م به شدت درد میگیره در صورتی که با نوشیدن اب شهرمان این حالت رو ندارم.
  اطرافیان میگویند چون اون اب حالت دفع کننده داره سنگ کلیه ت تکون میخوره و به خاطر همین احساس درد داری. ایا درسته؟

  • سلام تشکر
   ببینید این اصطلاح که برای برندگی و دفع کنندگی ازش استفاده میکنند در حقیقت مجود املاح زیاد یا مواد معدنی موجود در آب هستش که گاهن برای جذب و دفع اون ها انرژیبیشتر و زمان بیشتری برای بدن میبره استفاده می کنند

   گاهن حالت هایی هم پیش میاد که به دلیل تمایل نداشتن جذب این آب توسط بدن سعی میکنه اون به زود دفعش کنه خلاصه بسته به نوع آب میشه گفت یکی ز حالت های بالا رخ میده

   اما برای کلیه هایی که دچار سنگ هستن آب چشمه کلا پیشنهاد نمی شه به خاطر غنی بودن وظیفه کلیه برای تصفیه آب چندیدن برابر میشه و باعث میشه تصیفه کردن توش به سختی انجام بگیره برای همین شما توی کلیتون درد حس میکنید

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here