اصول دین پایه‌های اعتقادی دین است که نخست باید به آن‌ها ایمان آورد و سپس به فروعی که از آن بر خواسته‌است پای‌بند بود. اصول دین مربوط به اعتقاد است و فروع دین مربوط به عمل . اصول دین از نظر اهل سنت، توحید، نبوت و معاد و از نظر شیعه عدل وامامت نیز اضافه می گردد . پایه‌های اعتقادی ادیان را شامل می‌شود؛ و در زبان‌ها، زمان‌ها و اقوام مختلف صور متفاوتی به خود گرفته‌است.

اعتقاد

اعتقاد به اصول دین باید از روی تحقیق باشد، نه تقلید. کسی که به اصول دین اعتقاد ندارد، از دین بیرون است. در آغاز برخی از رساله‌های عملیه از اصول دین سخن رفته‌است. توحید، نبوت و معاد اصول مشترك دین اسلام‌اند و دو اصل امامت و عدل از مسلّمات مذهب شیعه‌اند و هر کس به آنها ایمان ندارد از مذهب شیعه بیرون است گر چه از اسلام بیرون نیست.

اصول دین در نزد شیعه

اصول دین همراه با اصول مذهب در نزد شیعه پنج تاست:

1. توحید: به معنای یگانگی خداوند متعال است.

2. نبوت: به معنای پیامبری محمد بن عبدالله و دیگر پیامبران الهی است.

3. معاد: به معنای آن است که روزی همه مکلفان برای بازخواست و حساب در پیشگاه الهی گرد هم می‌آیند و هر کس به پاداش و کیفر خویش می‌رسد.در واقع این روز همان قیامت است.

4. عدل: به معنای آن است که افعال خداوند متعال از سر دادگری و شایستگی است و به هیچ کس ستم نمی‌کند و هر چیزی را در جای خویش نگه می‌دارد و با هر موجودی، چنانکه شایسته‌است رفتار می‌کند.

5. امامت : بدین معنا که پس از پیامبر اسلام دوازده امام معصوم منصب خلافت و امامت را بر عهده دارند و آنان منصوب خداوند متعال‌اند.

 شیعه

اصول   توحید ، نبوت ، معاد ، عدل ، امامت

فروع   نماز ، روزه ، خمس ، زکات ، حج ، جهاد ، امر به معروف ، نهی از منکر ، تولی ، تبری

عقاید برجسته   مهدویت : غیبت ( غیبت صغری و غیبت کبری ) و انتظار و ظهور و رجعت ، بداء ، شفاعت و توسل ، تقیه ، عصمت ، مرجعیت و حوزه علمیه و تقلید ، ولایت فقیه ، متعه ، شهادت ثالثه

چهارده معصوم  محمد ، علی ، فاطمه ، حسن ، حسین ، سجاد ، باقر ، صادق ، کاظم ، رضا ، جواد ، هادی ، عسگری ، مهدی

صحابه  سلمان فارسی ، مقداد بن اسود ، ابوذر غفاری ، عمار و یاسر ، بلال حبشی ، جعفر بن ابی طالب

رویدادها  رویداد مباهله ، غدیر خم ، سقیفه بنی ساعده ، فدک ، رویداد خانه فاطمه ، قتل عثمان ، جنگ جمل ، جنگ صفین ، جنگ نهروان ، واقعه کربلا ،  موتمرعلماء بغداد ، حدیث ثقلین ، حدیث کساء ، آیه تطهیر

کتاب ها  قرآن ، نهج البلاغه ، صحیفه سجادیه ، کتب اربعه ( الاستبصار ، کافی ، تهذیب الاحکام ، من لایحضره الفقیه ) ، مصحف فاطمه ، مصحف علی ، اسرار آل محمد ، وسائل الشیعه ، بحار النوار ، الغدیر ، مفاتیح الجنان ، مجمع البان ، تفسیر المیزان

مکان های مقدس  مکه مکرمه و مسجد الحرام ، مدینه منوره و مسجد النبی و بقیع ، بیت المقدس و مسجد الاقصی ، نجف اشرف و حرم علی بن ابی طالب و مسجد کوفه ، کربلای معلی و حرم حسین بن علی و حضرت ابوالفضل ، کاظمین و حرم کاظمین ، سامرا و حرم عسکریین ، مشهد مقدس و حرم علی بن موسی الرضا ، دمشق و زینبه ، قم و حرم فاطمه معصومه ، شیراز و شاه چراغ ، ری و شاه عبدالعظیم ، مسجد ، امامزاده و حسینیه

روزهای مقدس  عیدفطر ، عید قرآن ( عید اضحی ) ، عید غدیر ، عاشورا ، اربعین ، محرم ، مبعث ، میلاد ائمه ، ایام فاطمیه

منابع اجتهاد  کتاب ( قرآن ) ، سنت ( روایات پیامبر و ائمه ) ، اجماع ، عقل

کپی برداری فقط با ذکر منبع www.esfahanpatogh.com مجاز است

1 نظر

  1. باسلام و خسته نباشید خدمت شما سروران گرامی سایت پر محتوا و خوبی دارین انشاا.. که بهتر از اینی که هست باشه از همه گذشته بهای مطالب خیلی عالی هستش خوشم اومد دمتون گرم.
    من سایت شما رو لینک کردم اگه قابل دونستید وبلاگ من رو بانام ((آیلیز )) لینک کنید وبرای سلامتی خودتون و خانوادتون یه صلوات بفرستید. (((برو حالش و ببر))
    در پناه حق موفق باشید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here