تشك مناسب ‌كدام است؟

حتما قبل از خرید، تشكی را كه انتخاب كرده‌اید، تست كنید. برای این منظور حدود 10 دقیقه در وضعیتی كه بیشتر عادت به خوابیدن دارید، روی تشك دراز بكشید پس از مدت كوتاهی گزینه مناسب خود را انتخاب خواهید كرد.

در این مقاله تمام نكات مهمی كه باید برای انتخاب تشك مناسب جهت داشتن یك خواب بهتر و آرامش بیشتر بدانید، ارائه شده است. این نكات در مورد پر مصرف‌ترین انواع تشك‌ها و موارد استفاده از آنها متناسب با شرایط جسمی افراد مختلف است.

انواع این تشك‌ها عبارت اند از:

– تشك‌های فنردار

استفاده این تشك‌ها كه در سراسر جهان مصرف زیادی دارند برای افراد چاق توصیه می‌شود چون دراز كشیدن و برخاستن از روی آن آسان تر است. اما اگر هر روز با بروز كمردرد در قسمت تحتانی كمرتان مواجه هستید ترجیحاً از نوع سخت‌تر این تشك‌ها استفاده كنید.

– تشك‌های لاتكس

این تشك‌ها، محافظ خوبی برای كمر و ستون فقرات هستند و در عین حال برای افرادی كه آلرژی دارند، مناسب ترند چون در برابر میكروب ها، گرده‌ها و باكتری‌ها مقاومت بیشتری دارند.

تشك‌های لاتكس مانند یك رسانای خوب عمل می‌كنند و شما را در فصل زمستان گرم نگه می‌دارند.

– تشك‌های هوا

این تشك‌ها برای مصارف موقتی مثلاً در پیك نیك‌ سفر مناسب اند اما برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی‌شوند چون مشكلات كمر را به مرور زمان تشدید می‌كنند و موجب بی خوابی‌های شبانه می‌شوند.

– تشك ارتوپدی یا ارتو

این تشك‌ها نیز مخصوص حفاظت و نگهداری از مفاصل، كمر و به طور كلی ساختار اسكلتی و عضلانی بدن تهیه می‌شوند و این روزها طرفداران زیادی پیدا كرده‌اند.

علاوه بر این‌ها برای انتخاب تشك مناسب نكات زیر را نیز در نظر بگیرید:
– اگر تشك‌ خیلی سفت باشد بی تردید دچار بدن درد خواهید شد پس حتماً میزان سفتی و نرمی آن را پیش از خرید آزمایش كنید.

– برای راحتی بیشتر تشك باید شكل طبیعی ستون فقرات را داشته باشد.

– اگر تشك تان راحت نیست همین الان یك تشك جدید و مناسب خریداری كنید و در این كار سهل انگاری نكنید.

تشک‌های سفت و بروز کمر درد

متخصص طب فیزیکی با بیان اینکه انحناهایی در ستون فقرات، وجود دارد، گفت: خوابیدن روی تشک سفت موجب درد در ناحیه انحناهای ستون فقرات می‌شود.

با بیان اینکه افراد به‌طور متوسط باید هشت ساعت در شبانه‌روز بخوابند، افزود: با توجه به این موضوع، محل خوابیدن، بسیار با اهمیت است؛ زیرا رعایت نکردن استانداردهای محل خواب، عوارض جدی برای سلامت افراد ایجاد می‌کند.
برخی افراد تصور می‌کنند خوابیدن روی پتو یا زمین سفت برای کمردرد خوب است درحالی که این موضوع برای سلامتی آنان مضر است.

برای خوابیدن حتما باید از تشکی استفاده کرد که خیلی سفت یا نرم نباشد، معمولا تشک ابری بهترین نوع تشک است که به طور متعادل نه سفت و نه نرم است.

با بیان اینکه خوابیدن روی تختخواب مناسب‌تر از زمین است، توضیح داد: این امر موجب می‌شود در زمان بیدار شدن فشار کمتری به مفاصل وارد شود.

 

 
 

 

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here