این روزها دیگر نان و پنیر مواد اصلیصبحانه برخی خانواده ها را تشکیل نمی دهند و بسیاری از محصولاتی را که تحت عنوان غلات صبحانه شناخته می شوند در اغلب فروشگاه ها و سوپر مارکت های بزرگ مواد غذایی می بینیم که جای چای صبحانه سنتی را گرفته است .

افرادی که وقت کم و عجله زیادی برای خروج از خانه دارند سریعا با مقداری شیر این غلات را می خورند . اما آیا این محصولات جزو بهترین مواد غذایی برای تهیه یک صبحانه مغذی به شمار می آیند ؟ آیا این محصولات صنعتی می توانند جایگزین صبحانه سنتی ما باشند ؟

به طور کلی غلات صبحانه محصولی فرآوری شده از انواع غله هاست که به عنوان یک غذای مقوی همراه با شیر در وعده غذایی صبحانه مصرف می شوند . معمولا رایج ترین غلاتی که در این محصولات استفاده می شود : ذرت ، گندم ، یولاف ( جوی دو سر ) و برنج است و مواد شیرین کننده آن عصاره مالت ، شکر سفید ، شکر قهوه ای و شربت ذرت است .

البته برخی از غلات صبحانه توسط کنساتره میوه جات شیرین می شوند و در برخی از آنها برای ایجاد طعم ، رنگ و بافت مطلوب از شکلات ها ، ادویه جات ، میوه های خشک شده و انواع مز دانه های مقوی و نیز مواد نگه دارنده استفاده می شود . اما نکته قابل توجه آن است که برخی تولید کننده های داخلی و خارجی در این نوع محصولات به جای دانه کامل غلات از آرد تصفیه شده و همچنین مواد رنگ و طعم دهنده مصنوعی به منظور جذابیت بیشتر و از شکر برای افزایش حجم محصول به مقدار زیاده استفاده می کنند که مصرف این نوع محصولات به مقدار زیاده و در طولانی مدت می تواند برای سلامت افراد مخصوصا کودکان مخاطره آمیز باشد .

توصیه ها

* از غلات صبحانه ای که در آن دانه ی کامل غلات به جای آرد تصفیه شده به کار رفته است استفاده کنید و آن را به همراه یک لیوان شیر کم چرب یا بدون چربی یا یک لیوان آب پرتقال که به جذب آهن غلات نیز کمک می کند می کنید .

* محصولاتی که دارای رنگ و طعم قوی و غیر عادی هستند مطمئنا دارای مواد شیمیایی افزودنی اند ، از مصرف آنها اجتناب کنید .

* سعی کنید محصولی با شکر کمتر یا فاقد مواد شیرین کننده خریداری کنید و این را بدانید که محصولات صنعتی سرشار از مواد نگه دارنده و دیگر افزودنی ها هستند . بنابراین بهتر است که مصرف آنها را به حداقل برسانید .

تذکر : به دلیل صرف وقت زیاد و تایپ کردن مطالب سایت ، لطفا در صورت استفاده از مطالب در سایت یا وبلاگ خود حتما منبع www.esfahanpatogh.com را ذکر نمائید و در غیر اینصورت نویسنده مطلب هیچ گونه رضایتی در قبال استفاده آن ندارد .

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here