کودکم درست صحبت نمی کند !!

 

به طور معمول کودکان ۶-۵ ساله، آگاهی و دید بهتری به مشکلشان دارند و می‌فهمند این مشکل گذراست بنابراین راحت‌تر با آن کنار می‌آیند درحالی که کودکان کم‌سن و سال‌تر، ممکن است دچار کاهش اعتماد به نفس و گوشه‌ گیری شوند.
 
گاهی یادگیری و تلفظ برخی حروف، برای کودکان کمتر از ۵ سال بسیار راحت تر از سایر حروف است، بنابراین به جای تلفظ حروف سخت‌تر، حروفی که تلفظشان راحت‌تر است، جایگزین می‌کنند که به این حالت « اختلال بیان آوایی » گفته می‌شود. معمولا مشکل عمده چنین کودکانی تمسخر دوستان و اجبار والدین برای تلفظ صحیح کلمات است.
در حالی که پدر و مادر نباید در مورد این مساله حساسیت و واکنش شدیدی نشان دهند. زیرا این کار فقط باعث بروز استرس بیشتر و جلب توجه او به مشکل تلفظی‌اش می‌شود که در نهایت کاهش اعتماد به‌ نفس و ارتباط کمتر او با هم‌ سن و سالانش را در پی خواهد داشت.
 
بیشتر کودکان مبتلا به اختلال بیان آوایی در جمع‌های خانوادگی و دوستان، کمتر لب به سخن می‌گشایند و مهارت‌های کلامی را دیرتر می‌آموزند. مورد تسمخر قرار گرفتن کودک به‌ وسیله هم‌ سن و سالان هم باعث ترس او از بازی با آنها می‌شود. در چنین شرایطی باید از فرزندتان بخواهید در جمع صحبت کند و در قبال پاسخ دادن او را تشویق کنید. اگر متوجه شدید کودکی او را به دلیل نوع گفتارش تمسخر می‌کند، مانع این کار شوید.
 
به طور معمول کودکان ۶-۵ ساله، آگاهی و دید بهتری به مشکلشان دارند و می‌فهمند این مشکل گذراست بنابراین راحت‌تر با آن کنار می‌آیند درحالی که کودکان کم‌سن و سال‌تر، ممکن است دچار کاهش اعتماد به نفس و گوشه‌ گیری شوند.

 

 

به‌طور کلی انتظار می‌رود با بزرگ شدن کودک، تعداد حروفی که جابجا می‌کند و تلفظ آنها برایش سخت‌تر است، کمتر شود و رفته‌ رفته روند بهبود را طی کند. به ندرت ممکن است در مواردی این اختلال تا سنین بزرگسالی هم طول بکشد که در این شرایط علت با « اختلال بیان آوایی » متفاوت است. در مجموع اگر چه وجود « اختلال بیان آوایی » مشکل چندانی در روابط اجتماعی کودک ایجاد نمی‌کند و نیازی به پیگیری و درمان ندارد، اما اگر همزمان با اختلال گفتاری دیگری مانند لکنت، درک نکردن کلمات و… است، حتما باید بررسی و اقدام درمانی انجام شود.

 

 

 

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی

One comment on “کودکم درست صحبت نمی کند !!

  1. مامان سنا گفت:

    سلام دوست عزیز وبلاگ قشنگی داری من امروز نظر شما رو تو وب دخترم خوندم چون شاغلم زیاد وقت نمیکنم به وب سری بزنم ولی مطالب شما جالب بود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *