آیا می دانید مصرف برخی از داروها می تواند باعث ریزش موهای شما شود ؟

 داروها برای این به وجود آمدند كه سلامت ما را تضمین كنند. به عبارتی، وقتی بیمار هستیم به بهبود سریع‌تر ما كمك می‌كنند، اما گاهی عوارض ناخواسته‌ای هم دارند كه موها هم از آنها درامان نمی‌مانند…

 برخی داروها باعث رشد مو و تغییر حالت و متاسفانه گاهی ریزش مو می‌شوند. این ریزش مو، روی اعتماد به نفس افراد هم تاثیر دارد اما خبر خوب اینكه در بیشتر مواقع موهایی كه با مصرف دارو می‌ریزند، با قطع دارو دوباره به حالت اولیه برمی‌گردند.

مکانیسم ریزش مو در اثر مصرف دارو چیست؟

برخی داروها روی چرخه رویش مو تاثیر می‌گذارند. رشد مو سه فاز دارد؛ فاز آناژن یا رشد كه 4-3 سال طول می‌كشد، فاز کاتاژن یا گذر که چند هفته است و فاز تلوژن یا ریزش كه مدت آن 3-2 ماه است و در آن موها دوباره می‌ریزند و رویش موهای جدید آغاز می‌شود.

داروها می‌توانند به دو نوع ریزش مو بینجامند؛ «تلوژن افلویم» و «آناژن افلویم». نوع اول كه متداول‌تر هم است؛ اغلب بعد از 4-2 ماه شروع از مصرف دارو، اتفاق می‌افتد. در این ریزش مو، روزانه بین 200-150 تار مو می‌ریزد. نوع دوم ریزش مو بعد از مصرف دارو اما طی همان هفته اول رخ می‌دهد و اغلب بین افرادی كه شیمی‌درمانی انجام می‌دهند، شایع‌تر است. شدت ریزش مو در پی استفاده از دارو، به دوز دارو و اینكه بیمار به آن حساسیت داشته باشد یا نه، بستگی دارد.

برخی از مهم‌ترین داروهایی كه باعث ریزش مو می‌شوند، عبارتند از: رتینویید، بعضی آنتی‌بیوتیك‌ها، ضداسترس‌ها، قرص‌های ضدبارداری و داروهای ضدانعقاد.

همچنین داروهایی كه باعث می‌شوند دستگاه ایمنی بدن ضعیف شود، داروهایی كه باعث پایین آمدن كلسترول می‌شوند، داروهای افزایش فشارخون، داروهای مخصوص افراد پاركینسونی، داروهای تیرویید، داروهایی كه برای كم‌كردن وزن مصرف می‌شوند، داروهای استروییدی و داروهایی شیمی‌درمانی همزمان كه سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند، می‌توانند در بعضی موارد باعث ریزش مو شوند. معمولا دو هفته بعد از مصرف داروهای شیمی‌درمانی نیز ریزش مو آغاز می‌شود اما این روند در یکی، دوماه آینده افزایش پیدا می‌كند. اگر بیمارانی كه شیمی‌درمانی انجام می‌دهند، از داروهای تركیبی استفاده كنند، ریزش موهایشان 2 برابر می‌شود.

فهرستی از داروهایی كه هنگام شیمی‌درمانی باعث ریزش مو می‌شوند، عبارتند از: آدریامیسین،‌ كاكتینومیاسین، استوپوساید، پكلیمی‌تاكسل و ویتورلباسلین.

ریزش مو چگونه
تشخیص داده می‌شود؟

اگر برای درمان ریزش مو به پزشك مراجعه كنید، برای اینكه متوجه شود ریزش موی شما طبیعی است یا نه، می‌پرسد:

از چه زمانی ریزش مویتان شروع شده است؟

موهایتان با چه سرعتی می‌ریزد؟

آیا نشانه‌های دیگری مثل خارش یا سوزش هم دارید؟

چه داروهایی در 4 ماه گذشته مصرف كرده‌اید؟

آیا بیماری دیگری هم به غیر از این مشكل دارید؟

آیا در شیوه تغذیه‌تان در 2 ماه گذشته تغییری ایجاد كرده‌اید؟

پزشكتان ممكن است آزمایش‌هایی برای تشخیص نهایی درخواست كند كه شامل این موارد است:

آزمایش تیرویید: برای اینكه مشخص شود عملكرد غده تیرویید‌تان چگونه است. این عضو نقش مهمی در بدن دارد و كم‌كاری و پركاری آن باعث بروز مشكل‌هایی می‌شود كه شامل ریزش مو هم است.

بیوپسی و تست‌های هورمونی: در برخی موارد، نیاز به بیوپسی یا همان تكه‌برداری از منطقه‌ای خاص از مو وجود دارد تا جنس مو و پوست ته سر تشخیص داده شود.

 

اگر پزشك تشخیص دهد یكی از داروها باعث ریزش مو شده‌اند، از لحظه‌ای كه به شما بگوید آن دارو را قطع كنید تا حدود 3-2 ماه بعد، شاهد قطع ریزش مویتان خواهید بود.

 
لازم به ذکر است ، نام داروهای ذکر شده تنها جهت اطلاع کاربران محترم پورتال سیمرغ  است و بخش سلامت هیچ گونه توصیه ای را بدون تجویز پزشک صلاح نمی داند.
 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here