۱- سونا لاغر مي كند .

خير – سونا فقط موجب دفع آب از بدن مي شود و چنانچه به دليل ورزش شديد و تجمع اسيد لاكتيك داراي درد عضلاني هستيد سونا انتخاب مناسبي است وگرنه عرق كردن و افزايش دماي بدن توسط عوامل خارجي هيچ تاثيري در چربي سوزي ندارد .

2- بدنسازي در سنين پائين موجب كوتاهي قد مي شود .

خير – اين تصوري است كه از سالهاي گذشته در اذهان مردم به جا مانده در صورتيكه كار با وزنه موجب تحريك بدن به ترشح هورمون رشد و تراكم استخوانها ميشود حتي به اثبات رسيده كه در سنين نزديك به بلوغ كار با وزنه براي پسران موجب ضخامت استخوانها مي شود .

3- براي كوچك كردن سايز و آب كردن چربي هاي شكم دراز نشست تمرين كنيد .
خير – اول اينكه در ورزش لاغري موضعي نداريم و هنگاميكه چربي سوزي مي كنيم به صورت هماهنگ و از تمام نقاط بدن كم مي شود دوم اينكه دراز نشست هم مانند ساير فعاليتهاي بدنسازي جزو دسته بي هوازي است كه در اين دسته ورزشها بدن از ذخائر گليكوژن مصرف مي كند و براي چربي آب كردن بايد ورزشهاي هوازي طولاني مدت حدود 40 دقيقه انجام دهيد .

4- براي وزن كم كردن هنگام ورزش زياد عرق كنيد .
خير – عرق كردن زياد هيچ تاثيري روي كاهش وزن ندارد و بايد هنگام ورزش از لباس نخي گشاد استفاده كنيد تا دماي بدنتان به سهولت تبادل شود شايد اين تصور از وزن كم كردن ورزشكاران قبل از وزن كشي با پوشيدن لباسهاي نايلوني و تعرق زياد ناشي شده اما بايد توجه كنيد كه اين روش يك روش موقت براي كم كردن وزن آنهم به ميزان كم ( حداكثر يك تا دو كيلو ) مي باشد .

5- آب خوردن زياد موجب احتباس آن و افزايش وزن مي شود .

خير – بدن در صورت كمبود هر ماده حياتي آنرا در خود نگه مي دارد كه آب هم از اين قاعده مستثني نيست پس خوردن آب موجب دفع بهتر آن و البته به همراه بسياري از سموم بدن مي شود خصوصا بدنسازان كه به دليل مصرف بيشتر پروتئين و افزايش اوره خون به مقادير بيشتري از آب نياز دارند .

۶- خانمها اگر بدنسازي و تمرين با وزنه كنند داراي اندام عضلاني و مردانه مي شوند .
خير – هورمونهاي عضله ساز به ميزان بسيار كم در بدن خانمها ترشح مي شود و هورمونهاي غالب مردانه هستند ( تستسترون مهمترين آنهااست )بنابراين تمرين با وزنه براي زنان موجب فرم دهي مناسب بدن و تراكم استخوانها و بالابردن متابوليسم و چربي سوزي به نسبت خيلي بيشتر در مقايسه با ساير ورزشهاي هوازي مي شود و نبايد به دليل هراس از عضلاني شدن از كار با وزنه اجتناب كنند .

7- چربي ها دشمن شماره يك رژيم كاهش وزن هستند وبايد از رژيم غذائي كلا حذف شوند .

خير – رژيم غذائي اصولي و درست است كه از همه مواد مغذي تشكيل شود و چربي هاي خوب ( اسيد هاي چرب غير اشباع ) كه به فراواني در دانه هاي روغني يافت مي شوند بايد در رژيم بدنسازان گنجانده شود مهمترين دليل آن اينكه چربي ها در تعادل سطح هورموني بدن نقش اساسي و هورمونها براي ساخت عضلات و ساير عملكردهاي حياتي مهم هستند و بايد مصرف شوند ضمن اينكه حذف چربي ها به طور كامل موجب ايجاد حالت دفاعي در بدن و نگهداري آن مي شود .

8- زرده تخم مرغ به دليل داشتن كلسترول بالا نبايد مصرف شود .

خير – اگر قرار به جداسازي هميشگي زرده و سفيده بود مسلما خدا هم آنها را جداگانه در طبيعت مي آفريد اكثر بدنسازان امروز از دو تخم مرغ كامل به همراه تعداد كافي سفيده تخم مرغ در رژيم روزانه شان استفاده مي كنند و از منابع ويتاميني غني زرده تخم مرغ هم استفاده مي كنند .

9- نوشابه هاي انرژي زا براي قبل از تمرين گزينه مناسبي هستند .

خير – بر خلاف تبليغات آن اين نوشابه ها به شما بال نمي دهند و از درصد بالائي شكر و طعم دهنده ها و اسيد كربنيك تشكيل شده اند براي كسب انرژي قبل از تمرين از كربو هيدراتهاي مركب با شاخص گليسميك پائين استفاده كنيد تا يك انرژي پايدار و مناسبي در طول تمرين داشته باشيد .

10- كربو هيدراتها را هنگام عصر نزديك به وقت خواب مصرف نكنيد .

بر اساس اينكه شما چه هدفي داريد مي تواند يك باور درست يا غلط باشد چنانچه در دوران حجم به سر مي بريد توجه داشته باشيد كه كالري اضافه به معني محيط آنابوليك بدن وعضله سازي است و اگر عصر به باشگاه رفته ايد و شديد تمرين كرده ايد براي فرآيند ريكاوري بايد حتما بعد از تمرين و قبل از خواب به ميزان كافي كربوهيدرا ت مصرف كنيد . توجه داشته باشيد چربي سوزي و عضله سازي به حجم زياد به طور همزمان امكان پذير نمي باشد.

سری ۲ :

باور ۱ : هرچه زمان بيشتري در باشگاه بگذرانيد، نتيجه ي بهتري خواهيد گرفت
واقعيت: اگر فکر مي کنيد با تبديل باشگاه به خانه ي دومتان نتيجه ي بهتري خواهيد گرفت، کاملاً در اشتباهيد. تمرينات بيش از حد رشد ماهيچه ها را متوقف مي کند و به جاي اينکه بدن شروع به دوباره سازي بافت هاي ماهيچه اي کند، آن ها را از بين ميبرد.

به ياد داشته باشيد که بايد تلاش کنيد تا زيرکانه تر ورزش کنيد، نه سخت تر. زماني را که در باشگاه مي گذرانيد، خوب تلاش کنيد. اما بعد به ماهيچه هايتان فرصت استراحت کردن دهيد تا بزرگتر و قوي تر شوند. اگر تمريناتتان بيش از يک ساعت طول مي کشد، شايد بين سِت ها زمانتان را بيهوده تلف مي کنيد و يا اينکه خيلي پرتلاش ورزش نمي کنيد.

باور 2: اگر مي خواهيد قوي باشيد، بايد جثه تان بزرگ باشد

واقعيت: قدرت و جثه، هيچ ارتباطي با هم ندارند. تمرين هاي قدرتي شامل تمريناتي مي شود که هيچ کدام باعث بزرگ کردن جثه نمي شود. حتي اگر به بسياري از متخصصين و مردان قدرتمند جهان مثل بروس لي و جکي چان هم نگاه کنيد، خواهيد ديد که با داشتن جثه اي بسيار کوچک، اما مردان بسيار قدرتمندي بودند.

هيکل کوچک اين افراد سرعت عملشان را بالا مي برد. به همين دليل چنين متدهاي تمريني بسيار بهتر مي باشد. اما بعضي افراد هدفشان اين است که تا مي توانند جثه شان را بزرگ کنند، اما هميشه به ياد داشته باشيد که جثه بزرگ برايتان قدرت نمي آورد.

باور 3: براي گرفتن بهترين نتيجه، بايد حتماً از جديدترين تجهيزات استفاده کنيد

واقعيت: انواع مختلفي تجهيزات ورزشي در فروشگاه ها يافت مي شود، و اين مسئله معمولاً انتخاب را دشوار مي کند. صادقانه بگويم، بهترين انتخاب هميشه انتخاب يک جفت دمبل ساده است. زماني که با دمبل تمرين مي کنيد، حتي تا عمق ماهيچه هايتان نيز کار ميکند. همچنين تمرينات متفاوت و متنوعي را مي توانيد با استفاده از دمبل انجام دهيد.

اين وسيله قيمت ارزاني هم دارد و مرقوم به صرفه است. از اينرو اگر در باشگاهي عضو نيستيد، با اينوسيله مي توانيد بهترين و نتيجه بخش ترين تمرينات را در خانه خودتان انجام دهيد.

باور 4: با انجام تمرينات قلبي عروقي، ماهيچه سازي نخواهيد کرد
واقعيت: درست است که اين نوع ورزش ها ماهيچه سازي را کمي دشوارتر ميسازد، اما آن را غير ممکن نمي کند. به خاطر داشته باشيد: از آنجا که براي سوزاندن چربي هاي بيشتر ورزشهاي کارديو را انجام مي دهيد،

بايد فکر جبران اين کالري هاي از دست رفته را هم بکنيد. اين به اين معني است که مصرف کالري هاي لازم براي ماهيچه سازي را فراموش نکنيد. بهتر است ورزش هاي کارديو را کوتاه تر اما سرعتي تر انجام دهيد، تا طولاني و استقامتي. اين کار به قدرتي تر شدن تمريناتتان کمک ميکند.

باور 5: فقط با انجام ورزشهاي مخصوص شکم عضلات شکمتان را مي سازيد
واقعيت: تا به حال با فردي روبه رو شده ايد که براي شش تکه کردن شکم خود گوشه اي ايستاده و هزاران مرتبه حرکت بشين-پاشو انجام دهد؟ با اينکه ممکن است به ظاهر خوب عضله سازي کند، اما نخواهد توانست لايه اي را که دور عضلاتش را گرفته است از بين ببرد. براي مشاهده ي اين گروه از عضلات، بايد درصد کلي چربي بدنتن را کاهش دهيد که با انجام حرکات و تمرينات قلبي عروقي و تغذيه مناسب انجام ميگيرد.

باور 6: تا آخرين حد توان بايد روي يک ماهيچه کار کرد

واقعيت: اگر سعي بر اين داريد که در طي هر تمرين، تا آخرين حد از بدنتان کار بکشيد، بدانيد که راه درستي نيست چون ممکن است باعث تمرين بيش از حد شود. بايد سعي کنيد تا مي توانيد تمرينات خود را در حد متوسط اما صحيح انجام دهيد.

ميتوانيد در بعضي از روزها را پرکارتر و بعضي روزها را ملايم تر ورزش کنيد تا بدنتان بتواند نيرويي تازه بيابد. البته نبايد روزهايي که تمرينات ساده و ملايم داريد را بيهوده بگذرانيد. ميتوانيد در اين روزها روي جنبه هاي ديگر تمريناتتان تمرکز کنيد،

باور 7: ماهيچه به چربي تبديل مي شود

واقعيت: همانطور که امکان ندارد چربي به عضله تبديل شود، ماهيچه هم هيچوقت به چربي تبديل نمي شود. ساختن عضله و آب شدن چربي ها در بدن، دو عمل کاملاً متفاوت هستند، و ه ردو اين مراحل مي توانند در يک زمان انجام گيرند،

هرچند که خيلي نادر است. در بيشتر مواقع بهتر است که فقط روي يک هدف تمرکز کنيد. دليل اين کار اين است که وقتي مي خواهيد عضله سازي کنيد، بايد بيش از مقداري که مي سوزانيد، کالري مصرف کنيد. اما براي سوزاندن چربي بايد بيش از ميزان مصرفتان، کالري بسوزانيد.

باور 8: اگر کسي هيکل خوبي دارد، حتماً حرفهايش نيز کاملاً صحيح است

واقعيت: گرچه گاهي اوقات قبول حرفهاي يکي از هم باشگاهي هايتان فقط چون هيکل خودش عالي استبه نظرتان کار درستي مي آيد، اما عجله نکنيد. قبل از هر چيز در مورد حرفهاي او تحقيق کنيد چون بعضي افراد ذاتاً به خاطر ژن خوبي که دارند خوش هيکل هستند، و هيکلشان هيچ ربطي به نوع و چگونگي تمرينات آنها ندارد. علاوه بر آن، هر انسان با ديگري متفاوت است.

تمريناتي که براي يک نفر جواب ميدهد ممکن است براي ديگري نتيجه بخش نباشد. نيمي از کار شما اين است که ابتدا تشخيص دهيد که براي بدنتان چه تمريناتي مفيد است. پس به حرف همه اطمينان نکنيد، و روي حرف ها اوئل تحقيق کرده و بعد قبولشان کنيد.
 

باور 9: اگر پدر و مادرتان اضافه وزن دارند، شما هم همينطور خواهيد بود.

واقعيت: درست است که چاقي تاحد زيادي ژنتيکي است، اما راه هاي زيادي وجود دارد تا بتوانيد اين احتمال را در خود کاهش دهيد. يکي از عوامل مهم براي اضافه کردن وزن، عوامل محيطي مثل پرخوري، جانشين شدن تکنولوژي به جاي کارهاي دستي و ورزش نکردن است. به جاي اينکه بعد از اتمام کار روي کاناپه دراز بکشيد و چيپس بخوريد، به باشگاه برويد. اين کار انرژي زيادي به شما خواهد داد و همچنين به شما کمک خواهد کرد که اين عوامل ژنتيکي بد را از خود دور کرده و چاق نشويد.

خوش هيکل بمانيد؛اينها فقط چند مورد از عقايد و باورهايي بود که حول و حوش بدنسازي و فيتنس وجود دارد. افراد بسياري گول اين باورها را مي خورند و بر طبق اين باورها کار مي کنند. به جاي اينکه شما هم قرباني اين باورها شويد، سعي کنيد که با دقت و نقادانه درمورد آنها فکر کنيد و قبل از اقدام به انجام کاري، همه چيز را خوب سبک و سنگين کنيد تا واقعين را دريابيد. ممکن است به ظاهر کار دشواري بيايد، اما ارزشش را دارد.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here